اینکوترمز (Incoterms) چیست؟

اصطلاح اینکوترمز (Incoterms) مخفف عبارت International Commercial Terms  به معنی اصطلاحات بازرگانی  بین‌المللی است. درواقع اینکوترمز به‌عنوان یک مرجع و راهنما برای بازرگانان، واردکنندگان، صادرکنندگان، شرکت‌های حمل و شرکت‌های بیمه به‌منظور تبیین و تفسیر اصطلاحات تجاری و بازرگانی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این مرجع و راهنما سبب روشن شدن حدود مسئولیت‌ها، هزینه‌ها و ریسک‌های تجاری بین فروشنده و خریدار شده و از اختلافات ناشی از تفسیرهای چندگانه این اصطلاحات در قراردادهای تجاری جلوگیری می‌کند.

اینکوترمز به مسائل مرتبط با صادرات، واردات، حمل و ترخیص کالا، تعیین مسئولیت پرداخت و ریسک حمل‌ونقل در مراحل مختلف انتقال کالا از فروشنده به خریدار می‌پردازد.

اینکوترمز

امروزه اصطلاحات اینکوترمز  در قراردادهای تجاری بین‌المللی بسیار رایج بوده و عدم آگاهی دقیق از این اصطلاحات باعث تحمیل هزینه و صرف زمان بسیار زیاد و زیان‌های بعضاً جبران‌ناپذیر می‌شود.

اینکوترمز در سال ۱۹۳۶ توسط اتاق بین‌المللی بازرگانی (International Chamber of Commerce) تدوین شد و به‌صورت دوره‌ای مورد بازنگری قرار می‌گیرد. آخرین نسخه این مرجع، اینکوترمز ۲۰۱۰ می‌باشد.

ترم‌های اینکوترمز در چهار گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

گروه E یا EXW

گروه F شامل FCA-  FAS- FOB

گروه C شامل CFR– CIF – CPT – CIP

گروه D شامل DAF – DES – DEQ – DDU – DDP

 

 

ثبت دوره‌های آموزشی مورد نظر شما

اگر مایلید جدیدترین اخبار دوره‌ها و پیشنهادهای ویژه را از طریق ایمیل دریافت کنید، فرم زیر را تکمیل کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...

تبریک! ثبت‌نام شما با موفقیت انجام شد!