کوچینگ چیست؟

کوچینگ چیست؟

کوچینگ (Coaching) چیست؟

واژه کوچ (Coach) یا مربی را در ادبیات ورزشی بسیار شنیده‌ایم اما امروزه وسعت کاربرد این واژه بسیار گسترده‌تر شده و تقریبا در تمام حیطه‌های زندگی و کسب‌و کار رایج شده است.

کوچینگ (Coaching) معمولا در زبان فارسی مربیگری ترجمه می‌شود، هرچند شاید ترجمه دقیقی نباشد.

فردی که تحت مربیگری کوچ (Coach) قرار دارد کوچی (Coachee) نامیده می شود.

 

تعریف کوچینگ:

فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (International Coaching Federation) که به‌اختصار ICF نامیده می‌شود کوچینگ را اینگونه تعریف می‌کند:

مشارکت با کوچی در یک فرآیند خلاق و برانگیزاننده فکر که الهام‌بخش او برای به‌حداکثر رساندن قابلیت‌های شخصی و حرفه‌ای می‌باشد.

 

در کوچینگ، مربی یا کوچ (Coach) سعی می‌کند پتانسیل نهفته، استعداد بالقوه و نیروهای پنهان کوچی (Coachee) را شکوفا و آشکار کند تا او بتواند در زندگی شخصی و کاری خود به کارایی و عملکرد بالاتری دست پیدا کند.

درواقع در کوچینگ، مربی یا کوچ (Coach) بیشتر نقش تسهیل‌گر و یاری رساننده را ایفا می‌کند تا معلم و مشاور.

مربی معتقد است افراد پاسخ و راهکار مسائل و چالش‌های خود را به صورت بالقوه دارا می‌باشند اما برای رسیدن به آن‌ها به خودآگاهی نیاز دارند که از طریق فرآیند کوچینگ حاصل می‌شود.

 

یکی از مهارت‌هایی که مربی یا کوچ از آن بهره می‌برد، مهارت طرح پرسش‌های درست و به جاست که باعث خودآگاهی، حل مسئله و کشف راهکارها توسط خود کوچی (Coachee) می‌شود.

باید توجه داشت نیازی نیست که مربی و کوچ در زمینه‌ای که به کوچی (Coachee) یاری می‌رساند متخصص باشد. حتی توصیه می‌شود مربی در حوزه موردبحث، خبرگی و تخصص نداشته باشد تا گرفتار فرآیند انتقال دانش و انتقال طرز تفکر خاص خود نشود و فضا را برای خلاقیت و نوآوری باز بگذارد.

این موضوع یکی از تفاوت‌های کوچینگ و منتورینگ (mentoring) است.

 

انواع کوچینگ:

حیطه فعالیت کوچینگ بسیار گسترده است و با توجه به حوزه عملکرد به انواع مختلفی طبقه‌بندی می‌شود که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کوچینگ شغلی (Career Coaching)

کوچینگ کسب‌وکار (Business Coaching)

کوچینگ رهبری (Leadership Coaching)

کوچینگ عملکرد (Performance Coaching)

کوچینگ زندگی(Life Coaching)

 

چرا کوچینگ؟

مدیران و سرپرستان می‌توانند با یادگیری و بهره بردن از مهارت‌های کوچینگ، به‌طور اثربخش‌تری در رشد، بالندگی و بهبود عملکرد افراد تحت مدیریت خود نقش ایفا کرده و مدیر اثربخش‌تری باشند. نتیجه‌ای که صرفاً با آموزش یا مشاوره دادن به آن‌ها قابل‌دسترسی نخواهد بود.

برای آشنایی بیشتر این دوره آموزشی را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

دوره آموزشی مهارت‌های کوچینگ برای مدیران

دوره آموزشی مهارت‌های کوچینگ برای مدیران
دوره آموزشی مهارت‌های کوچینگ برای مدیران

ثبت دوره‌های آموزشی مورد نظر شما

اگر مایلید جدیدترین اخبار دوره‌ها و پیشنهادهای ویژه را از طریق ایمیل دریافت کنید، فرم زیر را تکمیل کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...

تبریک! ثبت‌نام شما با موفقیت انجام شد!